Biuletyn Informacji Publicznej
BIP Urzędu Miejskiego w Lubaczowie

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • https://www.lubaczow.pl
  • https://epuap.gov.pl/
  • https://obywatel.gov.pl/

Treść strony

sztandar Gminy Miejskiej Lubaczów

Idea i symbolika

Rada Miasta Lubaczowa 10 marca 2006r. podjęła decyzję o ufundowaniu sztandaru Gminy Miejskiej Lubaczów, w celu upamiętnienia 630 rocznicy lokacji miasta, a także dla wystawienia pocztu sztandarowego na uroczystość obchodów w Lubaczowie 350-lecia „Ślubów Lwowskich” Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej. Parafia lubaczowska p.w. św. Stanisława BM, jako spadkobierczyni tradycji archidiecezji lwowskiej w sposób szczególny oddaje cześć Matce Boskiej Łaskawej, której wizerunek widnieje w ołtarzu głównym kościoła farnego.

Na sztandarze postawiono umieścić, oprócz herbu i oficjalnej nazwy gminy samorządowej, symbole i wartości, zaczerpnięte z lokalnej historii i tradycji, kształtujące poczucie więzi miedzy lubaczowianami.

Kolory płatów sztandaru biały i czerwony nawiązują do polskich barw narodowych. Prawy płat informuje o fundatorze, którego sztandar jest oficjalnym znakiem reprezentacyjnym. Na płacie zaszczytnym odwołano się do wartości religijnych, umieszczając wizerunek Matki Boskiej Lubaczowskiej. Według tradycji obraz ten pochodzi z drugiej połowy XVII w. Wiele pokoleń mieszkańców Lubaczowa, modląc się przed nim, doznawało szczególnych łask, o czym świadczą licznie zgromadzone wota. Dewiza zapisana w otoku jest modlitwą o wstawiennictwo Matki Boskiej Lubaczowskiej za zamarłych i żyjących lubaczowian. W górnej części umieszczono rok lokacji miasta i datę wykonania sztandaru. Dolna część, poprzez umieszczenie na niej papieskiego herbu i daty, upamiętnienia najważniejsze wydarzenie w dziejach miasta – wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie. Całość na głowicy wieńczy orzeł, wzbijający się do lotu i zrywający kajdany niewoli. Jest to kopia orła z drzewca sztandaru Związku Obrońców Królewskiego Wolnego Miasta Lubaczowa z 1929r., który przechowywany jest w zbiorach Muzeum Kresów. Postanowiono odwołać się do tego symbolu celem upamiętnienia walki lubaczowian o polskość miasta i niepodległość Ojczyzny.

Awers i Rewers sztandaru Gminy Miejskiej Lubaczów

Opis sztandaru

Płat sztandaru: kwadratowy, biało-czerwony, obszyty złotą frędzlą.

Awers: Strona oficjalna. Na białym tle w centrum herb miasta Lubaczowa otoczony napisem o treści: „GMINA MIEJSKA W LUBACZOWIE”.

Rewers: Strona zaszczytna. W centrum na czerwonym tle Matka Boska Lubaczowska. Na głowach Marii i Dzieciątka zamknięte korony cesarskie. Obraz okryty złotą sukienką o motywach roślinnych. W otoku dewiza:„MATKO BOSKA LUBACZOWSKA* MÓDL SIĘ ZA NAMI*” U góry daty: 1376-2006. W centrum części dolnej herb papieski i data 2-3 VI 1991.

Drzewce: drewniane, dwuczęściowe. Grot drzewca stanowi mosiężny orzeł osadzony na tabliczce z napisem: „GMINA MIEJSKA LUBACZÓW”.

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Dorota Zwierzyńska; Sekretarz Miasta; sekretarz (at) um.lubaczow.pl
  • opublikował: Maciej Kobiałka
    data publikacji: 2020-04-21 08:06
  • zmodyfikował: Maciej Kobiałka
    ostatnia modyfikacja: 2020-04-21 14:41

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 2667
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2021-03-30 12:11:38